معرفی دانشکده حقوق، الهیات و علوم سیاسی

معرفی دانشکده

دانشکده حقوق ، الهیات و علوم سیاسی دومین دانشکده مصوب از یازده دانشکده دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز است هم اکنون در این دانشکده چهار گرایش  حقوق ، علوم سیاسی ، علوم قرآن و حدیث و فقه و مبانی حقوق اسلامی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین در یک گرایش حقوق خصوصی در مقطع دکتری مشغول آموزش و پژوهش می باشدتا کنون این دانشکده بیش از 8534 نفر فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دارد و بیشتر فارغ التحصیلان این دانشکده با عنوان وکیل قاضی و یا مشاور جذب دادگستری ها و همچنین مراکز سیاسی و امنیتی شده و در این مراکز فعال می باشند .
 
تاریخچه دانشکده

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریزدر23 آبان سال 1361 به عنوان اولین واحد دانشگاهی کشور در شهر تبریز تأسیس شد نخستین آزمون ورودی این دانشگاه به تناسب نام آن در مصلای این شهر برگزار گردید . در این آزمون برای سه رشته در علوم پایه به طور محدود دانشجو پذیرفته شد.
سال بعد (1362 ) تعداد رشته های این دانشگاه گسترش یافت و به جهت وجود حوزه های علمیه ، مراکز تربیت معلم و پتانسیل قوی در مرکز استان ، دو رشته الهیات و حقو ق نیز در کنار رشته های سابق تأسیس شد .
برای تدریس در دو رشته  ی حقوق و الهیات نیز از استادان حوزوی ، مراکز تربیت معلم ، قضات و وکلای برجسته شهر سود می بردند . پس از سالها تلاش نخستین  ساختمان دانشگاه به سال 1372 در محل مجتمع کنونی دانشگاه آزاد افتتاح گردید و بسیاری از رشته ها از جمله رشته های علوم انسانی در این محل استقرار یافتند و به تعلیم و تربیت دانشجویان پرداختند .
اما هنوز مشکل اساسی ،یعنی نبود فضای آموزشی کافی به قوت خود باقی بود چنان که رشته ی حقوق سالها در هنرستان وحدت تبریز و رشته الهیات در مجتع دانشگاه آزاد اسلامی و رشته الهیات و معارف اسلامی ناپیوسته ی آموزش معلمان در دبیرستان امیر خیزی تشکیل می شد .
در سال 1378 رشته حقوق به محل کنونی دانشکده انتقال یافت و به تبع آن ، رشته الهیات ( فقه و مبانی حقو ق اسلامی و علوم قرآن و حدیث ) نیز به این مکان منتقل شد و به عنوان دانشکده ی حقوق و الهیات  ، جزء  زیر مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفت . اما این دانشکده هنوز به تصویب وزارت علوم و فن آوری نرسیده بود  با ایجاد رشته علوم سیاسی در سال 1384 و ارائه مدارک هیأت علمی به سازمان مرکزی ، این دانشکده رسماً به  عنوان یکی از دانشکده های مصوب دانشگا ه آزاد اسلامی واحد تبریز  مورد تصویب قرار گرفت .
گروه حقوق و گروه الهیات و گروههای فقه و مبانی حقوق اسلامی و علوم قرآن و حدیث از سال 1362 و گروه علوم سیاسی از سال 1384 در دانشکده حقو ق الهیات و علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز فعالیت آموزشی خود را آغاز نموده  و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو تربیت می نماید و از سال 1384 چنانچه درقسمت معرفی دانشکده عنوان گردید از بهم پیوستن گروه علوم سیاسی با این دو گروه حقوق و الهیات (فقه و مبانی حقوق اسلامی و علوم قرآن و حدیث ) به عنوان یک دانشکده مستقل فعالیت خود را ادامه می دهد این دانشکده در راستای اهداف تحقیقاتی خود در سال 1383 دوره دکترای  حقوق خصوصی را تأسیس کرده است و بدنبال تأسیس رشته های تحصیلات تکمیلی بویژه دوره های دکتری سایر گروههای دانشکده می باشد .
 

رشته های تحصیلی، مقاطع تحصیلی و تعداد کل دانشجویان

گروه رشته مقطع كل
الهیات الهیات و معارف اسلامی - فقه و مبانی حقوق اسلامی کارشناسی 145
الهیات و معارف اسلامی - فقه و مبانی حقوق اسلامی ارشد 116
معارف اسلامی   0
حقوق و علوم سیاسی حقوق کارشناسی 745
حقوق عمومی ارشد 234
حقوق جزا و جرم شناسی ارشد 278
حقوق خصوصی دکتری 70
حقوق عمومی دکتری 10
حقوق کیفری و جرم شناسی دکتری 7
علوم سیاسی کارشناسی 99
روابط بین الملل ارشد 112
علوم سیاسی ارشد 229
روابط بین الملل دکتری 8
علوم سیاسی - اندیشه های سیاسی دکتری 10
علوم سياسي-سياستگزاري عمومي دكتري 2
علوم سياس-مسائل ايران دكتري 1
فقه و مباني حقوق انديشه امام خميني (ره) دكتري 2
جامعه شناسي انقلاب اسلامي ارشد 6
علوم سیاسی - جامعه شناسی سیاسی دکتری 4
الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآن و حدیث ارشد 84
حقوق بین الملل ارشد 40
حقوق خصوصی ارشد 571
تعداد کل دانشجویان دانشکده 2773
 
امکانات دانشکده 

1-سایت کامپیوتری  دانشکده شامل 15 دستگاه کامپیوتر و نرم افزارهای عمومی و تخصصی می باشد.
2-مجهز بودن بیش از 50% کلاسها به ویدئو پروژکتور
3-مجهز بودن دانشکده به آمفی تأتر و اطاق سمینار
4-تجهیز دانشکده به میدان ورزشی
 
کتابخانه دانشکده حقوق الهیات و علوم سیاسی

این کتابخانه به عنوان یکی از کتابخانه های تخصصی شمالغرب کشور در زمینه ی حقوق و الهیات و علوم سیاسی می باشد این کتابخانه دارای کتابهای تخصصی دوره های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری به زبانهای فارسی عربی و انگلیسی  می باشد .
مجلات تخصصی ، پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری ، طرحهای تحقیقاتی و مجلات تخصصی ، انجام یافته بتوسط اساتید این دانشکده در کتابخانه موجود بوده و مرجع مورد استفاده دانشجویان این دانشگاه و دانشجویان سایر دانشگاهها ی کشوربا اخذ معرفی نامه از دانشگاههای محل تحصیل خود می باشد در مجموع این کتابخانه دارای بیش از 22000 جلد کتاب به زبانهای فارسی و عربی و لاتین می باشد علاوه بر این در این کتابخانه  بیش از3850 عنوان پایان نامه و مجلات علمی و طرح های تحقیقاتی و سایر اسناد وجود دارد کتابخانه دارای امکان جستجو از طریق سایت دانشگاه بوده و به صورت آنلاین مورد استفاده قرار می گیرد.