ابزاری برای پیش‌بینی قد و تحصیلات 1397/02/20

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از فیوچریتی، گروه تحقیقاتی دانشگاه میشیگان موفق به ساخت یک ابزار دی‌ان‌ای جدید شده است که می‌تواند قد شخص را به‌طور دقیق پیش‌بینی کند. این دستگاه همچنین قادر به تشخیص بیماری‌های جدی مانند ناراحتی قلبی و سرطان است.
ابزار هوشمند جدید یک الگوریتم است که می‌تواند صفات انسانی مانند قد، تراکم استخوان و سطح تحصیلات فرد را تنها براساس اطلاعات ژنتیکی وی پیش‌بینی کند. به گفته دانشمندان، از این روش می‌توان برای تشخیص بیماری‌هایی مانند ناراحتی قلبی، دیابت و سرطان سینه استفاده کرد. این امر به پزشکان اجازه می‌دهد تا در کمترین زمان ممکن بیماری‌های فرد را تشخیص دهند و بتوانند از شیوع بیماری‌های جدید جلوگیری کنند.

در این مطالعه با استفاده از یادگیری ماشینی آرایش ژنتیکی حدود ۵۰۰ هزار فرد بالغ در انگلستان تجزیه‌وتحلیل شد. در تست‌های اولیه کامپیوتر توانست قد افراد را به‌طور دقیق پیش‌بینی کند. با وجود این‌که درصد دقت پیش‌بینی‌های این ابزار در زمینه تحصیلات و تراکم استخوانی زیاد بالا نبود؛ اما به‌اندازه کافی دقیق بود که نشان دهد فرد در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار دارد یا در مدرسه با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.
دانشمندان در آزمایش‌های ژنتیک معمولاً به دنبال تغییرات خاصی در ژنتیک یا کروموزوم فرد می‌گردند که نشان دهد فرد در معرض خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرطان سینه قرار دارد. ابزار جدید تفاوت‌های ژنتیکی را در نظر می‌گیرد سپس براساس هزاران متغیر خطر ابتلا به بیماری‌ها را در فرد پیش‌بینی می‌کند.

طبقه بندی خبری:
پژوهشی