ساخت بزرگ‌ترین میز لرزه خاورمیانه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر 1397/02/29

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، علیرضا رهایی عضو هیأت علمی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص راه‌اندازی میز لرزه منحصر به‌فرد در خاورمیانه گفت: قرار است طی توافقاتی که با جایکا (سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن) داریم میز لرزه‌ای را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه‌اندازی کنیم.
وی با بیان اینکه این میز لرزه با ۶ درجه آزادی و تناژ بالا است، گفت: با استفاده از این میز، مطالعات دقیق و گسترده‌ای می‌توان در خصوص زلزله و اثر آن بر سازه‌های حساس انجام داد.

رهایی با تأکید بر اینکه ۶ درجه آزادی در میز لرزه در خاورمیانه بی‌نظیر است، گفت: این پروژه بیش از یک سال است که شروع شده است و اکنون زمین و فندانسیون بتن‌ریزی شده و آماده است.
وی با بیان اینکه این میز لرزه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نصب می‌شود، خاطر نشان کرد: اکنون منتظر انتقال تجهیزات از اسپانیا و ژاپن برای نصب هستیم.
رهایی با تأکید بر اینکه اعتبار و تجهیزات مربوط به میز از سوی ژاپن تأمین می‌شود، اظهار کرد: این کشور برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه مهندسی زلزله با کمک محققان کشور از این میز لرزه بهره می‌گیرند.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه مطالعات مربوط به سازه و زلزله در تهران با استفاده  از این میز انجام می‌گیرد، عنوان کرد:  این میز لرزه صرفاً تحقیقات بنیادی را انجام نمی‌دهد بلکه تحقیقات کاربردی کشور نیز روی آن انجام خواهد گرفت، همچنین تکمیل مطالعات ریز پهنه‌بندی تهران هم با استفاده از این میز صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه نمونه‌های کوچک سازه‌هایی روی میز لرزه شبیه‌سازی می‌شوند، گفت: البته که دانشجویان زلزله هم می‌توانند از این میز در مطالعات خود بهره ببرند.
رهایی با اشاره به زمان راه‌اندازی میز لرزه با ۶ درجه آزادی گفت: میز لرزان از زمان شروع و تخصیص منابع یک سال طول می‌کشد که به بهره‌برداری برسد.
وی افزود: پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) و معاونت علمی در این پروژه همکاری دارند.
میز لرزه در ابعاد و تناژ مختلف، به‌صورت یک محوره و چند محوره بسته به نیاز و کاربرد ساخته می‌شود. از میز لرزه در آزمایشگاه‌های سازه و زلزله جهت شبیه‌سازی نوسانات زلزله و مدل‌سازی روی سازه‌های بتنی، فلزی و بنایی  استفاده می‌شود.

طبقه بندی خبری:
پژوهشی