رئیس همایش بین‌المللی تبریز و انقلاب مشروطه: مشروطه‌خواهی در تبریز، هویت اسلامی و ایرانی دارد 1397/04/30

به گزارش روابط عمومی واحد تبریز، عزیز جوانپور در نشست خبری همایش بین‌المللی تبریز در انقلاب مشروطه با
اشاره به اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در راستای پرداخت به نقش تبریز در انقلاب مشروطه، اظهار کرد: دانشگاه‌ آزاد اسلامی سال‌هاست که بر روی این موضوع کار می‌کند و در بازه‌های زمانی مختلف همایش‌هایی در این رابطه برگزار کرده است، امسال نیز تقارن با تبریز ۲۰۱۸، اهمیت این موضوع را دوچندان می‌کند.

وی با بیان اینکه این همایش علمی و تخصصی بوده و به شکل بین‌المللی با حضور پژوهشگرانی از کشورهای منطقه، برگزار می‌شود، افزود: محققان و پژوهشگران کشور در این همایش حضور خواهند داشت.

حضور قهرمانانی چون ستارخان و باقرخان و علمای مشروطه‌خواه در تبریز، جایگاه ویژه این کهن‌شهر را در انقلاب مشروطه نشان می‌دهد
 
 

جوانپور با بیان این‌که همه تلاش این همایش در راستای برجسته و نمایان کردن نقش تبریز در پیروزی انقلاب مشروطه است، یادآور شد: محورهای پیش‌بینی شده نیز عمدتاً با محوریت تبریز است؛ چراکه معتقدیم تبریز خاستگاه اصلی مشروطه بوده و در توسعه و پیروزی آن نقش مهمی دارد.

وی با تاکید بر این‌که هرچند تمامی شهرهای کشور در انقلاب مشروطه نقش داشتند، اما تبریز به عنوان شهری پیشگام و هدایتگر در جریان مشروطه، قطعا نقش پررنگی در پیروزی آن دارد، گفت: حضور قهرمانانی چون ستارخان و باقرخان و علمای مشروطه‌خواه در تبریز، جایگاه ویژه این کهن‌شهر را در انقلاب مشروطه نشان می‌دهد.

جوانپور با بیان این‌که انقلاب مشروطه در تاریخ معاصر ایران از جمله تحولات عظیم بوده و توانست سرنوشت ملت ایران را تغییر دهد، متذکر شد: معتقدیم که تبریز همواره در طول تاریخ اثرگذار، پیشرو و پیشگام بوده و در پیروزی انقلاب اسلامی نیز توانست موثر واقع شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه معرفی شهر تبریز و نقش تاریخی آن از منظر علمی و پژوهشی از اهداف این همایش بین‌المللی در تقارن با تبریز ۲۰۱۸ است، افزود: کمیته علمی این همایش با مشارکت دانشگاه‌های مختلف استان شکل گرفته و جهاد دانشگاهی و سازمان بسیج فرهنگیان استان نیز در این رابطه حضور فعالی داشته و حمایت‌های لازم را انجام می‌دهند.

رئیس همایش بین‌المللی تبریز و انقلاب مشروطه به حضور میهمانان داخلی و خارجی در این همایش اشاره کرد و افزود: دکتر ولایتی نیر قول مساعد داده‌اند که در صورت حضورشان در کشور در این همایش شرکت می‌کنند.

رئیس واحد تبریز دانشگاه آزاد سخنان و دیدگاه‌هایی مبنی بر سکولار خواندن مشروطه‌خواهی در تبریز را مردود خواند و گفت: از منظر ما چنین دیدگاهی قابل قبول نبوده و حضور علمای دینی بیانگر آن است که انقلاب مشروطه در تبریز بر مبنای حرکتی دینی و ملی بوده است.

جوانپور با بیان اینکه انقلاب مشروطه یک هویت اصلی دارد و هرگز جدا از جریان مشروطه‌خواهی کشور نبود، گفت: مردم تبریز و آذربایجان در جریان انقلاب مشروطه با فرمان علمای دینی به صحنه آمده و ایستادند؛ قیام ۲۹ بهمن تبریز نیز که با هدایت روحانیت بود، بر دینی بودن حرکت‌های مردمی و آزادی‌خواهانه‌ی تبریز صحه می‌گذارد.

وی با بیان اینکه این همایش با همکاری اداره کل آموزش و پروش استان برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: با اساتید تاریخ مدارس سراسر استان در این رابطه جلساتی برگزار کردیم و محتوای علمی همایش در مدارس و بین دانش‌آموزان نیز پیاده می‌شود تا در این رابطه همپای دانشگاه بتوانند قدم‌های استوارتری بردارند.

این مسئول با بیان این‌که نفود انگلستان بعد از پیروزی انقلاب مشروطه آن را منحرف می‌کند، افزود: همواره همه انقلاب‌ها شاهد نفوذ بیگانگان جهت منحرف کردن بوده‌اند حتی در انقلاب اسلامی ایران نیز چنین نفوذهایی اعمال شد اما هوشیاری امام راحل و مردم مانع از نفود بیگانگان به انقلاب شد.

رئیس همایش بین‌المللی تبریز و انقلاب مشروطه با بیان اینکه نفود همچنان ادامه دارد و بارقه‌های نفود را همواره می‌بینیم و به اشکال مختلف استارت آن زده شده است، افزود: باید همواره مراقب توطئه‌ دشمنان باشیم.

منبع: ایسنا